Ob začetku jeseni najavljamo izid nove številke znanstvene revije Retrospektive, ki tudi tokrat prinaša nabor raznolikih razprav. Preberete lahko šest prispevkov, ki tematsko segajo od uradništva po prvi svetovni vojni na Slovenskem, jugoslovanskega reševanja krščanskih fresk v stari Nubiji, glagoljaške liturgije, narodnoosvobodilnega boja na območju Bele Krajine, iranske revolucije, do zgodovine osnovnošolskega izobraževanja v Rogaški Slatini.
Irena Selišnik v prispevku “Usode uradnic in uradnikov po prvi svetovni vojni” predstavi spremembe nacionalnih in spolnih struktur uradništva na Slovenskem po prvi svetovni vojni.
Žiga Smolič in Jan Ciglenečki sta za novo številko Retrospektiv pripravila prispevek »Organizacijski vidiki jugoslovanske udeležbe v Unescovi akciji reševanja spomenikov stare Nubije med letoma 1960 in 1964.«
Članek “Boj za glagoljaško liturgijo v luči poročanja avstrijskih namestnikov v Zadru med letoma 1902–1913” avtorice Sare Hajdinac osvetljuje boj za ohranitev glagoljaške liturgije, ki je bila pomemben del hrvaške narodne identitete.
Članek “Hudičev ples: Nemška ofenziva na osvobojeno ozemlje Žumberka in Bele krajine julija 1944” avtorja Božidarja Jožefa Flajšmana podrobno obravnava eno izmed ključnih ofenziv med drugo svetovno vojno, ki je prizadela osvobojeno ozemlje Bele krajine.
Fin Lucu Dražović v svojem prispevku analizira poročanje slovenskih časopisov o iranski revoluciji, ki je leta 1979 privedla do strmoglavljenja šaha Pahlavija.
Patrick Pirš pa v svojem prispevku »Začetki osnovnošolskega izobraževanja v Rogaški Slatini«, raziskuje zgodovino osnovnošolskega izobraževanja v Rogaški Slatini, od prvih začetkov v 18. stoletju do izgradnje sodobnih osnovnih šol.
Revija bo kmalu dostopna v digitalnem arhivu na naši spletni strani, za morebitno naročilo številke (ali revije) za pošljite e-pošto na info@retrospektive-journal.org.